• مقالات ارسالی باید در زمینه­ تخصصی فصلنامه و دارای جنبه آموزشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.
 • علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در زمینه تخصصی فصلنامه، مقالات یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور به طور هم ‌زمان باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره ها، سمپوزیومها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.
 • فصلنامه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­ های دریافتی آزاد است.
 • اصلاح و خلاصه کردن مطالب با نظر نویسندگان انجام می شود و مسئولیت صحت محتوای مقالات به عهده نویسندگان است. نویسنده‌، مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید مطالب آن نیست.
 • اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو فصلنامه خارج خواهد شد و فصلنامه هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
 • در صورت استفاده از مطالب دیگران، منبع مورد نظر  با شماره و اطلاعات کامل منبع مذکور ارجاع داده شود.
 • مقالات ارسالی نباید در هیچ نشریه دیگری به چاپ رسیده باشد، به همین دلیل تکمیل  فرم‌ تعهدنامه  نویسنده مبنی بر عدم ارسال مقاله برای سایر نشریات به منظور چاپ یا داوری، در زمان ثبت نام و ارسال مقاله الزامی است.
 • مقاله تالیف شده تا زمان انتشار به عنوان امانت نزد دفتر فصلنامه خواهد بود.
 • کلیه مقالات دریافتی ابتدا در شبکه اینترنت و در صورت بررسی بیشتر در سامانه معتبر علمی برای اطمینان از صحت مالکیت و نداشتن مشابه ارزیابی می شوند.

 

وظایف سردبیر

 • سردبیر امور هدایت و نظارت بر سیاستهای یک نشریه را بر عهده دارد و نیز مسئول حفظ کیفیت نشریه از لحاظ ادبی و علمی است. نخستین وظیفه سردبیر و اعضای هیئت تحریریه، اطمینان از صحت، دقت و رعایت انصاف در داوری آثار است.
 • سردبیر باید ارزیابی خود را از مقالات دریافتی بدون دخالت نظر شخصی و محتوای فکری خود، همچنین عدم توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی یا گرایشات سیاسی ارائه دهد.


وظایف نویسندگان

الف. ارائه مقالات علمی و استاندارد

نویسندگان مقالات را به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد  فصلنامه آموزش مهندسی ایران آماده کنند. روش به کار رفته در مقاله با دقت و عینی انجام گرفته و داده ها به صورت صحیح گزارش شود. از طریق ارجاع دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله رعایت شود. از بیان موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه­ای و شخصی، نژادی و مذهبی و اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری شود.


ب. اصالت مقاله ارائه شده

مقالات ارائه شده توسط نویسندگان باید کار خود نویسنده ارائه کننده مقاله بوده و هر گونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود. شایان ذکر است که کلیه مقالات با سیستم های موجود از جهت همانندی مطالب بررسی و اگر بیش از 20% مطابقت داشته باشد  و در هر مرحله باشد عودت داده خواهد شد.

 

پ.  عدم انتشارهمزمان یک مقاله و یا مقاله پذیرفته و چاپ شده

 ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا مقالات منتشر شده و یا پذیرش شده به سایر نشریات خلاف قوانین است.

  


ت. ذکر ارجاع‌دهی مناسب

ارجاع دهی شامل ذکر کلیه کتابها، نشریات و پایگاههای اینترنتی و سایر تحقیقات اشخاص در بخش مراجع است.

 
ث. ذکر نویسنده مسئول و همکاران در مقاله و دقت در عدم وجود اسامی غیرمرتبط

نویسنده مسئول مقاله کسی است که در تهیه، آماده سازی، طراحی و اجرای مقاله سهم عمده را به عهده داشته است و سایر نویسندگان نیز به عنوان همکار در مقاله ذکر می شوند و نویسنده اصلی مقاله باید نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند همچنین کلیه نویسندگان مقاله را مطالعه و نسبت به ارائه آن به توافق رسیده باشند.

چ. ذکر پشتیبانهای مالی

نویسندگان باید کلیه پشتیبانها مالی مقاله خود را نیز معرفی کنند.  

ح.  اعلام وجود خطاهای اساسی در مقالات

نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرد.

 

وظایف داوران:

 • مشارکت در تصمیم گیری سردبیر: داوری مقاله کمک به تصمیم گیری سردبیر در ارزیابی مقاله می­ کند و در خلال مکاتبه با نویسنده، موجب تقویت مقاله نیز می­ شود.
 • داوری به موقع: هر داور انتخابی که احساس می­ کند صلاحیت داور ی ندارد و یا قادر نیست به موقع داوری نماید باید مراتب را به سردبیر اطلاع و عدم داوری را اعلام نماید.
 • محرمانه: هر نوشته­ای که برای داوری می­رسد باید محرمانه تلقی شود. مطالب نباید به دیگران نشان داده یا مورد مذاکره قرار گیرد.
 • استاندارد نقد و بررسی: داور باید بررسی و داوری خود را مسئولانه انجام دهد. از انتقادات شخصی پرهیز نماید. داور عقاید و نظریات خود را باید  مستدل بیان دارد.
 •  محرمانه بودن وتضاد منافع: ایدها و اطلاعات در خلال داوری باید محرمانه باقی بماند. آنها نباید مورد استفاده شخصی قرار گیرد. داور نباید مقاله­ای را که  به هر صورت در تضاد با نویسنده، شرکت یا مؤسسه مربوطه دارد برای داوری بپذیرند.
 • رجوع به مقالات: داور باید به کارهای مشابه که چاپ شده و تاکنون به آنها مراجعه داده نشده به نویسنده اعلام نمایند.