"در این بخش کتاب های منتشر شده از اعضای محترم گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم طی سال جاری آموزشی معرفی می شوند."

(علاقمندان می توانند به ناشر مربوطه مراجعه نمایند.)

 

 

 

غفلت ها و کاستی ها در تحقیقات و مصادیق آنها (دکتر عزت الله نادری، دکتر مریم سیف نراقی)
در مقدمه چاپ اول کتاب حاضر در سال 1389 توجیه تالیف آن که بسیار آموزنده و خواندنی می باشد، امده است. به ویژه اینکه در تجدید نظر اول ( بهار 1397 ) یکی ازدانشجویان خوش ذوق دکتری،مؤلفین کتاب حاضر، این مقدمه را به نظم در آورده است.
در این کتاب  ضمن توضیح درست و منطقی هر یک از مولفه های اساسی تحقیق، مؤلفین هر مولفه را بامثال و مصداقی واقعی از غفلت یا کاستی همراه کرده اند.
جالب آنست که کتاب حاضر در واقع دو کتاب در یک کتاب است، یکی به زبان فارسی و دیگری همین مطالب به زبان انگلیسی که این خود توانائی خواننده را در زمینه تبادل یک متن علمی در دو زبان تقویت می کند.
مطالعه و بهره برداری از این کتاب برای پرهیز از غفلت  یاکاستی در تحقیق توصیه می شود.

 

 

 

 

راهنمای عملی فراهم سازی طرح تحقیق (دکتر عزت الله نادری، دکتر مریم سیف نراقی، فرنگیس شاهپوریان)
باید اذعان داشت استفاده کننده از این کتاب، نخست باید بامفاهیم و مولفه های تحقیق آشنائی داشته باشد و آنگاه برای فراهم آوردن طرح یا پیشنهاد تحقیقی مقبول محافل علمی ازکتاب حاضر به عنوان کتاب تمرین فراهم سازی طرح یاپیشنهاد تحقیق بهره بگیرد.
این کتاب، نخستین بار  در سال 1369 منتشر گردید و تا کنون توسط مولفین آن یک بار تجدید نظر شده است و جمعا بیش از 14 بار توسط ناشران مختلف تکرار چاپ دارد. استفاده ازآن را برای تمرین و تقویت توان فراهم سازی طرح یا پیشنهاد تحقیق توصیه می شود.

 

 

 

 

 

روش های تحقیق و چگونگی ارزشیابی آن در علوم  انسانی (دکتر عزت الله نادری، دکتر مریم سیف نراقی)

در تیرماه 1359 برای اولین بار به زیر چاپ آراسته گردید.از آن زمان تاکنون این کتاب توسط مولفین آن هفت بارتجدید نظر شده است و بیش از یکصدبار با میانگین تیراژبیش از 3000 جلد، توسط ناشران مختلف، تکرار چاپ دارد.
مولفین در این کتاب چندین بار  اذعان کرده اند که " تحقیق " به عنوان تنها راهکار در اختیار عالم برای حفظ اعلمیت ومرجعیتش در همه معارف بشری کم و بیش مشابه است و فقط در حوزه های دانشی مختلف، ماهیت موضوع مورد تحقیق متفاوت می باشد. دلیل این  ادعا عمدةً استفاده و معرفی اینکتاب توسط استادان دانشگاه های در سایر رشته های علمی از جمله در دانشکده های مهندسی است که به نمونه اى ازچنین بهره گیرى در پیشگفتار تجدیدنظر چهارم همین کتاب اشاره شده است. در مطالعه کتاب حاضر درخواست آنست که نخست هشت پیشگفتار آن به ویژه پیشگفتار ویرایش هفتم را با حوصله عالمانه مطالعه فرمائید و نظر خود را از طریق  فصلنامه آموزش مهندسی ایران به اطلاع مولفین کتاب برسانید .

 

 

 

 

خواص مکانیکی مواد (دکتر کمال جانقربان، مهندس سحر زیرکی)

متالورژی مکانیکی موضوعی است که رفتار مواد را تحت نیرو و بارگذاری مورد بحث قرار می‏ دهد. در این بررسی، ساختار میکروسکوپی مواد نقش مهمی دارند و بر خلاف درس‏های مکانیک جامدات، الاستیسیته و پلاستیسیته که ماده را محیط پیوسته فرض می کنند، در اینجا ساختار بلوری (نظم سه بعدی اتم‏ها) و میکروسکوپی مورد توجه قرار می گیرند. تأثیر نوع نیرو، دما و زمان بر رفتار مواد و شرایط پایداری و ناپایداری آن‏ها تا نقطه شکست و زوال مطالعه شده و روش‏های جلوگیری و تأخیر در شکست مورد بحث قرار می گیرند. 

بیشتر...

 

 

 

 

چاپ دوم کتاب تنش‌های پسماند در مواد کامپوزیت توسط انتشارات Elsevier (محمود مهرداد شکریه)

پس از چاپ اول کتاب تنش‌های پسماند  در مواد کامپوزیت در سال 2014 میلادی توسط انتشارات Woodhead، ویرایش دوم این کتاب درسال 2021 میلادی توسط انتشارات Elsevier در کشور انگلستان به چاپ رسید. کتاب تنش‌های پسماند در مواد کامپوزیت (ویرایش دوم)، مروری منحصر به فرد و جامع از این موضوع مهم ارائه می‌کند و یک متن مرجع ارزشمند برای دانشگاهیان و متخصصان در حوزه‌های مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، هوافضا، خودروسازی، دریایی و صنایع ورزشی است. در ویرایش دوم کتاب، هر یک از فصل‌های اصلی ویرایش اول با در نظر گرفتن آخرین تحقیقات و پیشرفت‌های جدید، به‌طور کامل به‌روزرسانی شده‌اند.

بیشتر...

 

 

 

فنون غیر فعال سرمایش طبیعی در بافت سنتی و خانه‌های قدیمی بوشهر (جلیل شاعری، محمود یعقوبی)

معماری و شهرسازی سنتی بوشهر با اقلیم گرم و مرطوب از راهکارهای محلی فراوانی طی قرن‌ها برای ایجاد آسایش گرمایی داخلی و خارجی ساختمان بطور طبیعی استفاده کرده است. شناخت و تحلیل این راهکارها به ما برای حفظ و نگهداری بافت سنتی و استفاده از این راهکارهای خلاق مهندسی در معماری امروزی کمک بزرگی به بهبود محیط زیست در جهت کاهش مصرف انرژی و حفظ هویت معماری پایدار این زیست بوم می‌باشد. هدف از این کتاب شناخت، ثبت، بررسی و تحلیل راهکارهای منفعل در معماری و بافت ستی بوشهر بوده است.

بیشتر ...

 

 

 

 

راهنمای تدوین دوره های آموزشی برونداد محور در حوزه مهندسی: با تمرکز بر دوره کارشناسی فناوری اطلاعات (دکتر سیده مریم حسینی گرگانی، دکتر فرهاد ابراهیم آبادی، دکتر جعفر توفیقی)

هدف کتاب حاضر کمک به اساتید مهندسی جهت تدوین و طراحی «دوره های آموزشی بروندادمحور» بر اساس استانداردها و معیارهای آموزشی بین المللی و ملی، نیازهای بازار کار بین المللی و ملی، انتظارات ذینفعان و سایر عوامل مهم است.

شایان ذکر است در حال حاضر در آموزش عالی دنیا، رویکرد رایج جهت طراحی دوره های آموزشی، رویکرد بروندادمحوری است. در این رویکرد، اساتید و برنامه ریزان هنگام طراحی دوره های آموزشی دانشگاهی ابتدا مشخص می نمایند که فارغ التحصیلان آنها در پایان دوره آموزشی باید چه دانش ها، مهارت ها، نگرش ها و منش های را کسب نمایند و سپس اقدام به تدوین برنامه درسی می نمایند. 

بیشتر...

 

 

 

 

کنترل پیشرفته سیستم های دینامیک (علی غفاری، علیرضا خدایاری، فرزاد چراغ پور سماواتی)

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، برگزیدگان و شایستگان  سی ‌و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، شنبه دوم اسفندماه در مراسمی در مجموعه سعدآباد با حضور رئیس‌جمهور معرفی و تقدیر شدند.
در گروه "علوم کاربردی" بخش مهندسی مکانیک، کتاب "کنترل پیشرفته و سیستم‌های دینامیک"، تألیف علی غفاری، علیرضا خدایاری و فرزاد چراغ ‌پورسماواتی، تهران: دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی، ۱۳۹۸، ۶۵۳ ص. به عنوان شایسته سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی و تقدیر شد.